Oświadczenie w sprawie zakazu marszu LGBTQ w Lublinie

Oświadczenie

Wydany przez Prezydenta Lublina zakaz planowanego na 13/10 Marszu Równości w Lublinie jest skandalicznym przykładem łamania praw człowieka (prawa do zgromadzeń). Dokładnie takiej samej argumentacji („zagrożenie bezpieczeństwa publicznego”) używał Lech Kaczyński, a argumentację tę jednoznacznie podważył Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zakaz ten jest wyrazem homofobii prezydenta i kandydata na prezydenta wywodzącego się z Platformy Obywatelskiej, a popieranego przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polską Barbary Nowackiej, Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Wyrok sądu okręgowego w Lublinie zatwierdzający ten zakaz łamie prawo i zapewne ponownie zostanie to potwierdzonone przez apelację do trybunałów UE.

Wzywam wszystkie podmioty mieniące się „opozycją demokratyczną” do wycofania poparcia dla p. Żuka. Wzywam wszystkie partie i organizacje lewicowe do zerwania współpracy z lubelską PO w przypadku, gdyby KO nie wycofała poparcia dla p. Żuka.

Nauczcie się wreszcie, politycy, że w kwestii praw człowieka nie ma kunktatorskich kompromisów. Prawa człowieka to fundament państwa prawa. Prawo osób LGBTQ do demostracji należy do podstawowego katalogu praw człowieka. Ktoś, kto to prawo łamie, jest antydemokratą dokładnie tak samo, jak prezydent nielegalnie odwołujący sędziów Sądu Najwyższego.

Zakaz demostracji można wydać wtedy, gdy cele demostracji lub spodziewane zachowanie uczestników demokracji uderzają w porządek publiczny. Zakazywanie demonstracji z powodu zachowania przeciwników tejże to skandal. Prezydent Żuk jest homofobem. Każda partia, która go popiera, to partia homofobiczna.

Dr hab. Jacek Kochanowski, prof. UW

Warszawa, 10 października 2018.