Duchowość Unitarian Uniwersalistów (2/2021) Uważność

Wciąż mamy jakiś Nowy Rok. Teraz jesteśmy pomiędzy Nowym Rokiem Buddyzmu Mahajana a Nowym Rokiem Tybetańskim – Losar.

Nowy Rok to zwykle okres podsumowań i planów. Spoglądania w przeszłość i w przyszłość. „Posumowania”. Jakoś częściej pamiętamy o tym, co złe się przydarzyło i dlatego noworoczna radość wynika z nadziei, że tym razem….

Ale przecież ani przeszłość, ani przyszłość nie istnieją. Przeszłość istnieje o tyle, o ile jest obecna jako pamięć. A zatem o tyle, o ile jej na to pozwalamy. Owszem, czasem tak bardzo pielęgnujemy dawne szczęście albo dawną stratę lub krzywdę, że żyjemy w przeszłości. A czasem tak bardzo nie lubimy przeszłości, że żyjemy tylko przyszłością. Planami. Nadziejami. Obietnicami.

Tymczasem tym, co naprawdę jest, to teraz. Zawsze tu i zawsze teraz. Piszę teraz tego posta. W pokoju jest ciemno. Słyszę krople deszczu pukające o parapet. Czuję zapach świeżo wypranej pościeli. Dotykam gładkiej powierzchni telefonu. Oto to, co jest.

Dotyk. Zapach. Dźwięk. Widok. Smak.

Dotyk bliskiej osoby. Zapach porannej kawy. Dźwięk ulicy za oknem. Smak chleba. Widok tego samego, a jednak codziennie innego drzewa za oknem.

To jest to, co dzieje się naprawdę. Żyjemy zawsze tu i zawsze teraz. Każdy nowy smak, zapach, dźwięk, widok, dotyk to nasze odrodzenie. Nasze nowe teraz.

Teraz, w którym objawia się to, co najważniejsze: szczęście. Ono jest zawsze na wyciągnięcie ręki, na odległość spojrzenia, na dystans słyszenia, w chwili smakowania, w chwili, gdy dociera zapach.

Tak, w życiu piękne są chwile. Ale nie „tylko” chwile. Aż chwile. Jeśli uda nam się taką chwilę szczęścia „złapać” naszymi zmysłami, dzieje się cud: całe nasze ciało się odradza. Uśmiechamy się. Odprężamy. Młodniejemy. Zdrowiejemy.

W tym pięknym tu i teraz odnajdujemy szczęście, które zostawia w nas trwalszy ślad, niż największa trauma i cierpienie. Wystarczy pozwolić sobie patrzeć, wąchać, smakować, dotykać i słuchać.

Tu i teraz. Zawsze tu i teraz. Spróbuj.

💐💐💐💐💐💐💐💐💐

Zapraszamy na spotkanie Wspólnoty Unitariańsko-Uniwersalistycznej w Polsce.
Tradycja Braci Polskich, współczesność wolnej, otwartej, inkluzywnej religii.
Także dla niewierzących.

Piątek, 5 lutego, 17:30
Zoom: https://us02web.zoom.us/j/83898603606