Zatrzymać fanatyków religijnych! Oświadczenie w sprawie ataku prawackich trolli

Od dłuższego czasu jestem obiektem ataku prawicowych trolli, którzy postanowili zgłaszać masowo poszczególne posty na moich mediach społecznościowych i doprowadzać do blokady.

Ich pretekstem jest używanie przeze mnie pojęcia „katotalibowie”. Otóż używam i będę używać tego pojęcia dla odróżnienia wyznawców religii katolickiej, których szanuję, od fanatyków religijnych, którzy w szale konkwistadorskim usiłują narzucić całemu społeczeństwu skrajnie barbarzyńskie prawa.

Nie będę pisał „katolicy”, bo doskonale wiem, że nie wszyscy są fundamentalistami, doskonale wiem, także jako socjolog, że przygniatająca większość z nich nie popiera działań katotalibów, nie popiera na przykład barbarzyńskiego zakazu aborcji.

Media społecznościowe tracą zaufanie swoich użytkowników, ponieważ cenzura tych mediów nie wnika w treść i intencje postów, lecz opiera się jedynie na słowach-kluczach. Facebook uznał słusznie, że określenie „katotalib” jest obraźliwe. Ależ oczywiście, że jest! Jeśli ze strony fanatyków katolickich płynie ocean nienawiści wobec osób nieheteroseksualnych i transpłciowych, to tę nienawiść trzeba prezyzyjnie nazwać. Jest to dokładnie taka sama nienawiść wobec „innych”, jaka kierowała talibami islamskimi.

Otrzymałem wystarczająco dużo gróźb śmierci, żeby nie mieć wątpliwości, że znaczna część fanatyków katolickich bardzo chętnie powitałaby możliwość nie tylko pozbawienia mnie pracy ze względu na to, że sprzeciwiam się homofobicznej nienawiści, ale także pozbawienia mnie wolności i życia.

Jesteśmy w przerażającym momencie historii Polski. Osuwamy się w kierunku faszystowskiej dyktatury, w której katotalibowie, czyli fanatycy katoliccy, odgrywają decydującą rolę. Jako intelektualista, jako socjolog, jako profesor Uniwersytetu Warszawskiego bez względu na wszystko nie mogę milczeć i nie mogę przestać nazywać rzeczy po imieniu. Tak pojmuję swoją „społeczną użyteczność”. Wiem, że bardzo wiele osób oczekuje ode mnie takiej właśnie narracji: jednoznacznie potępiającej to, co obecnie rządzący i ich sojusznicy zgotowali Polsce, szczególnie Polkom i szczególnie osobom LGBTQ.

Proszę zatem nie oczekiwać, że będę milczał. Proszę oczekiwać, że będę wrzeszczał: to co dzieje się w Polsce to barbarzyństwo, a stojący za tym ludzie są zwykłymi bandytami politycznymi.