Katolicka manipulacja

Adam Cioch, którego być może znacie jako niegdysiejszego redaktora czasopisma „Fakty i Mity” napisał ciekawą książkę, czy w zasadzie książeczkę, bo rzecz jest rozmiarowo niewielka, a zatem łatwa do przeczytania w metrze czy tramwaju. Tytuł książki brzmi: „Epidemia manipulacji. Jak chronić przed religijną manipulacją siebie i bliskich”. I wbrew temu, co można by przypuszczać Autor nie pisze o jakichś skrajnych i marginalnych sekstach, ale o skutkach propagandy Kościoła katolickiego.

Książka jest złożona z czterech części. W pierwszej dowiemy się, że ideologie religijne, szczególnie te fanatyczne, są niezwykle niebezpieczne szczególnie w kraju, w którym propaganda katolicka jest wszechobecna. W tym rozdziale Autor powołuje się także na swoje doświadczenia, które podsumowałbym tak: o ile w miarę łatwo (choć wymaga to szeregu zabiegów) wystąpić z Kościoła katolickiego, o tyle trudno jest pozbyć się katolickiej ideologii ze swojego myślenia o świecie. Ponieważ ideologia ta jest w Polsce tak wszechobecna, że niemal niewidzialna, pozostawia po sobie wiele pułapek, z których trudno się wydobyć.

Część druga książki poświęcona jest szczegółowemu omówieniu tych pułapek, na przykład argument statystyczny („skoro tyle osób na świecie w to wierzy, to coś w tym musi być”) czy argumenty kreacjonistyczne („ktoś musiał to stworzyć). W trzeciej części książki poczytać możemy o tym, w jaki sposób ideologia katolicka „radzi sobie” ze współczesną krytyką KK, na przykład ze skandalem pedofilii i molestowania seksualnego, fanatycznej wręcz homofobii czy transfobii, szczególnej wizji „świętości” (świętymi zostają głównie księża i zakonnice) no i oskarżeniem o średniowieczne zabobony (typu cuda czy egzorcyzmy). Wreszcie w czwartej części Autor rozprawia się z mitem, że tylko religia daje podstawy uporządkowanego światopoglądu no i przede wszystkim moralności.

Książka napisana żywym, publicystycznym językiem na pewno jest świetna dla tych, które_rzy rozważają odejście od KK i rozpoczęcie nowego, nie-religijnego życia, a także dla wszystkich chcących się przekonać, jak wiele religijnego myślenia wciąż pokutuje w naszych niby to wyzwolonych umysłach.

Książka do nabycia http://www.letarprint.pl

Autor: Prof. Jacek Kochanowski

Profesor Uniwersytetu Warszawskiego, socjolog, specjalista w zakresie queer studies, socjologii seksualności, gender studies, postkolonializmu i performatyki. Gej, osoba cis, antyfaszysta.

%d blogerów lubi to: