Inwazja na Ukrainę po trzech dobach walk – (felietony z czasów wojny I)

Opór Węgier, Włochów i Cypru wobec odłączenia Rosji od #SWIFT został przełamany do tego stopnia, że np. rząd węgierski żarliwie teraz zapewnia, ż zawsze był za #SwiftBan. Dziś także kanclerz Niemiec powiedział, że odłączone będą wszystkie rosyjskie banki.

To jest kapitalistyczno-oligarchiczna część kulis tej inwazji. Bardzo ważna, bo prawdopodobnie głównym celem Putina było zajęcie Donbasu za namową oligarchów (podoba mi się ta nazwa: Kulczyk jako córka oligarchy) powiązanych biznesowo z Rosją. I prawdopodobnie ci oligarchowie (podobnie jak ci z Niemiec, którzy prowadzą liczne interesy gazowo-naftowe z Rosją) dziś również w stanie przedzawałowym obserwują postępującą izolację Rosji.

A tylko solidarna izolacja gospodarcza Rosji może odsunąć Putina. UE jest wciąż największym partnerem handlowym Rosji. Chiny gonią, ale na razie głównie w imporcie, do kupowania paliw kopalnianych raczej się nie spieszą. Z tego punktu widzenia ważna jest też na przykład deklaracja poparcia Ukrainy płynąca ze strony Indii. Solidarna, bezwzględna i stosunkowo niedługa, ale całkowita blokada pomoże rosyjskiemu społeczeństwu (nie ustają demonstracje antywojenne, krwawo tłumione, w Rosji) i volens nolens rosyjskim oligarchom pozbyć się Putina. Tak, coraz wyraźniej widać, że ta inwazja w dłuższej lub krótszej perspektywie może być tym symptomem pychy władcy Kremla, która poprzedza upadek.

Zatem:
👉 Ukraina stawia nieoczekiwanie silny opór wobec inwazji Rosji; trwa obrona Kijowa i Charkowa*
👉 Narastają w społeczeństwach Europy, w tym w Polsce, nastroje antyrosyjskie i proukraińskie. Nacisk społeczeństw zmusza UE, USA i NATO do realnego działania („The invasion of Ukraine has revived NATO”).
👉 Duda oświadczył, że Polska będzie adwokatem sprawy wprowadzenia Ukrainy do UE (ciekawe, czy było to konsultowane z PiS i jak to pogodzić z pisowsko-ziobrystowską wojną z UE)
👉 program #Swiftban wchodzi w fazę realizacji, równie ważne jest zamrożenie rosyjskich rezerw finansowych w złocie, euro i dolarach; prawdopodobnie Niemcy dorastają do zamrożenia Nord Stream 2, a nawet NS1.
👉 wg. informacji z różnych źródeł morale w Armii Rosji jest bardzo niskie, do Ukrainy Rosja wysyła głównie młodych i źle przeszkolonych żołnierzy.
👉 pytanie otwarte: czy możemy się spodziewać upadku Putina? A może już warto pytać: kiedy?

*Wg wstępnych informacji Rosja zajęła Charków, choć to nie musi oznaczać końca krwawej bitwy o to miasto. Dozbrojeni Ukraińcy z pewnością będą chcieli Charków odzyskać i wzmocnić opór w bitwie o Kijów. Putin chciał i zapewne chce odbudowy tzw. Małorosji (tereny Ukrainy zadnieprzańskiej, lewobrzeżnej), co powoli się udaje. Charków to drugie co do wielkości miasto Ukrainy, a celem jego zdobycia jest odcięcie Donbasu, drugi ważny z tej perspektywy cel to zajęcie Mariupola.