PiS zmienia ustawę dla rektora Nowaka, rektor odwołuje wykład Hanny Machińskiej

Wojciech Karpieszuk w dzisiejszej Gazeta Wyborcza trafnie wskazuje na szerszy kontekst zakazania wykładu Hanna Machinska, który ma się odbyć dziś.

„Chodzi o nowelizację Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, tak by Alojzy Nowak mógł w przyszłym roku starać się o drugą kadencję. Zgodnie z obecnymi przepisami rektor uczelni w dniu objęcia stanowiska nie może mieć skończonych 67 lat. PiS zmieniło to na 70 lat. W uczelnianych kuluarach mówi się, że właśnie pod Nowaka. Bo ten dogaduje się z PiS. Zasiada w radach nadzorczych spółek skarbu państwa, doradza prezes PZU. Nowelizacja ustawy czeka na podpis prezydenta. To zapewne formalność. Rektor Nowak zna się z Andrzejem Dudą, jest członkiem prezydenckich Narodowej Rady
Rozwoju oraz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.”

Dodam, że to prezydentet Andrzej Duda był gościem na pierwszej inauguracji roku akademickiego na UW w rozpoczynającej się kadencji rektora Nowaka.

Sprawa wykładu dr Machińskiej nie jest jednak do końca wyjaśniona. Otóż dziś jednak nie odbędzie się wykład (rektor nie cofnął zakazu), ale, jak relacjonowała wczoraj na swoim wykładzie w PAN Machińska, jedynie „krótkie spotkanie” (20-25 minut), zaś sam wykład odbędzie się „w innym terminie”. Czy na pewno rektor wyrazi zgodę, kiedy sprawa ucichnie?

Dlatego stowarzyszenie Wolność Równość Demokracja nie odwołuje swojego protestu dziś (17 stycznia) o 16:15 przed bramą UW na Krakowskim Przedmieściu: Czy mury runą? Protest wobec odwołania wykładu dr Hanny Machińskiej na UW. I ja także zapraszam.

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,29365041,rektor-uw-dziekuje-pis-za-lex-nowak-polityka-weszla-na-uniwersytet.html

Reklama