Unitarianizm Uniwersalizm

Wspólnota Unitariańsko-Uniwersalistyczna to dynamicznie odradzająca się wspólnota należąca do rodziny Unitarian Uniwersalistów.
To wspólnota panreligijna (możesz do niej należeć jako ateista_ka budująca swoją duchowość, chrześcijanka_nin, buddystka_a, wyznawcyczyni_a islamu, osoba „poszukująca” itp). Można by ją również nazwać pan(a)religijną właśnie z względu na otwarcie na osoby nie-teistyczne. Nasze spotkania duchowe (medytacje) inspirowane są różnymi typami duchowości. To bardzo ważne, że miejsce u nas mają także nie-teiści i nie-teistki, osoby nie należące do żadnej religii, ale chcące budować swoją duchowość, rozumianą jako przestrzeń refleksji nad podstawowymi pytaniami egzystencjalnymi, przestrzeń poszukiwania równowagi duchowej w życiu codziennym, uważności i współczucia.

W Polsce nawiązujemy do tradycji Braci Polskich (socynianie, „arianie”), którzy proponowali chrześcijaństwo etyczne, a nie dogmatyczne, byli pierwszymi unitarianami polskimi. Stawiamy na budowanie postawy duchowej i moralnej opartej na tzw. Siedmiu Zasadach (opracowanych przez amerykańskie stowarzyszenie UU):
✔️Przyrodzona wartość i godność każdej osoby
✔️Sprawiedliwość, równość i współczucie w stosunkach międzyludzkich
✔️Wzajemna akceptacja i zachęta do duchowego wzrostu w naszych wspólnotach
✔️Wolne i odpowiedzialne poszukiwanie prawdy i znaczenia
✔️Prawo sumienia i korzystanie z procesu demokratycznego w naszych wspólnotach i w społeczeństwie
✔️Budowanie wspólnoty światowej opartej na pokoju, wolności, sprawiedliwości dla wszystkich
✔️Szacunek dla współzależnej sieci wszelkiego istnienia, której jesteśmy częścią

🔴Unitarianie_nki – unus: etyczne zjednoczenie ponad podziałami religijnymi z udziałem osób nie-religijnych.

🔴Uniwersaliści_listki – universalis: wszyscy ludzie zasługują na szacunek, życie w wolności od przemocy i ciernienia, a człowiek jest częścią ekosystemu, za dobrostan którego ponosi etyczną odpowiedzialność.

🏳️‍🌈🏳️‍⚧️Jesteśmy wspólnotą inkluzywną, otwartą na osoby hetero- i nieheteroseksualne, cis- i transpłciowe, niebinarne itp. Homofobia, bifobia, transfobia, rasizm, antysemityzm, wszelkie przejawy nienawiści nawiązujące do płci, seksualności, rasy, etniczności, religijności i innych przesłanek są w naszej wspólnocie wykluczone.

Informacje praktyczne:
🔹Spotkania duchowe, prowadzone przez studenta unitariańskiego kolegium w Anglii Arek Malecki, odbywają się obecnie na Zoom co dwa tygodnie w piątek o godz. 18. Są medytacją połączoną z rozważaniem różnych tekstów religijnych i niereligijnych.
🔷Po pandemii będziemy się spotykać w Warszawie w modelu hybrydowym (osoby tutejsze „w realu”, osoby spoza Warszawy (i Polski) „w wirtualu”.
🔷Zapraszamy do uczestnictwa w grupie na Messengerze „Spotkania duchowe Wspólnoty Unitariańsko-Uniwersalistycznej”. Jeśli chcesz zostać osobą przyjętą do tej grupy, wyślij maila na adres unitarianie.uniwersalisci@gmail.com
🔷Zapraszamy na naszą stronę na Facebooku
🔷Funkcjonuje już także konto na Twitterze @UnitUniwPL, do którego obserwowania zapraszamy. 💝

Zapraszamy: wpadnij (na razie wirtualnie) na nasze spotkanie, nie musisz nic mówić ani włączać kamerki. Przyjdź, posłuchaj i… zostań.